Jízdní kolo je jeden z nejvyužívanějších vynálezů, které lidstvo zná déle než sto let. Kromě výhod dopravního prostředku, nezávislého na ropném palivu, ani na Li-ion baterii, nám umožňuje zvýšit fyzickou kondici a být v dobré náladě díky uvolněným endorfinům z fyzické námahy.
Rekreační cyklistika posiluje imunitu
Epidemie koronaviru mění naše zvyklosti a spolu s nimi dochází i ke změně v koncepci dovolenkových pobytů. Roste zájem o tuzemské resorty, zejména o horskou turistiku, oblasti s možností využití koupání v přírodě, vodní sporty a vodácké výpravy, a také o cykloturistiku. Jízdní kolo je zároveň vynikající způsob, jak posílit imunitní systém a čelit tak v budoucnu nájezdům virových infekcí. Máme teď jedinečnou příležitost začít se více hýbat a proniknout také do míst v České republice, která jsme dosud nenavštívili v domnění, že za to nestojí. Naše země však právem patří k nejkrásnějším na světě, a to nejen díky tomu, že jsme se zde narodili. Ukrývá mnoho přírodních zajímavostí a rozmanitostí krajiny, nad nimiž člověk doslova žasne.
Jak kola přepravit
Vlakem – jednou z možností, jak se na zajímavá místa dopravit, je vlak. Ovšem za cenu určitého nepohodlí a stresu při nastupování, při zajištění kol v rámci spoluzavazadel, a jistého omezení v rámci vlakové tratě. Osobní vozidlo je přece jen lepší možnost přepravy.
Autem – přeprava kol autem je možná na speciálním nosiči na střeše, na zadních dveřích, nebo na tažném zařízení. Držák kol na tažné zařízení je nejoblíbenější řešení vzhledem k jeho nesporným přednostem: Jednoduše jej připevní i jedna osoba bez cizí pomoci, kola se usazují do nosníků jen zhruba půl metru nad zemí, prakticky nepřečnívají přes střechu a můžete takto převážet i velmi těžká elektrokola, což může být na střeše auta problém. Pohodová je i samotná jízda s nákladem kol, na něž nemá vliv boční vítr, a nemění se aerodynamické vlastnosti jízdní soupravy. Příznivě se to projeví i na spotřebě paliva, což oceníte zejména při cestování na delší vzdálenosti.