Sehnat v dnešní době bydlení může být velmi složité. Vyřešením této mnohdy bezvýchodné situace, je soužití s rodiči nebo prarodiči. Na venkově je tento model celkem běžný. Většinou už při stavbě domu se automaticky počítá s tím, že některý potomek zůstane bydlet u rodičů. Pokud je dům dvougenerační a obě rodiny mají vlastní bytovou jednotku, může být takové soužití bezproblémové.
Vše má, ale kromě kladů i svá úskalí, stejně tak, jako společné bydlení dvou, někdy i tří generací. Lze předejít případným kolizím společného bydlení?
V prvé řadě bude nutná ohleduplnost a pochopení, zvlášť pokud se týká soužití s prarodiči. Rozdíl dvou generací vyžaduje určitou míru tolerance a nadhledu. Každý má jiný pohled na svět, měli bychom se to snažit respektovat.
Snažte se, vzájemně si zachovat dostatek soukromí. Nezasahujte si vzájemně do života. Rodiče se bohužel někdy neubrání, dobře míněným radám, svým potomkům. Výhodou pro vás určitě bude, pokud jste již rodiči, že vám babička s dědou mohou ratolest pohlídat. Možná to bude vykoupeno tím, že budete pod drobnohledem, zda jejich vnoučata správně vychováváte. Můžete si být jisti, že většina prarodičů se bude chtít svým vnoučatům věnovat.
Na oplátku vy můžete také poskytnout své služby. Dovezete rodiče k lékaři, přivezete nákup, pomůžete s opravou domu.
Výhodou také je společné financování domu. Náklady na bydlení jsou dnes značné. Pokud se můžeme o poplatky podělit, je to určitě příjemné.
Vždy byste se, ale měli domluvit na dodržení daných pravidel. Sedněte si společně s rodiči a stanovte si pravidla soužití tak, aby vyhovovala oběma stranám.
Základním pravidlem slušnosti, může být obyčejné zaklepání na dveře. Vtrhne-li vám do místnosti někdo bez zaklepání, určitě to vaše soukromí velice naruší. I taková zdánlivá drobnost k pohodě při společném bydlení prospěje.