Vymyslet a vyprodukovat něco, po čem by lidé šíleli desítky let, nebo co by bylo alespoň po tu dobu vyhledávaným zbožím, není zrovna jednoduchý počin. Sami si dokážete vytvořit představu, kam se i přes značné úsilí konkurentů vypracovala společnost Microsoft nebo Google, co dokázal Facebook a Twitter. Něco podobného se dalo ještě před několika lety očekávat i od produktu Adobe Flash Player.
V roce 2014 byl na vrcholu slávy, byl jednoznačně na špici v popularitě mezi softwarem pro přehrávání videa z Internetu, denně jej využívalo několik stovek milionů klientů nejrůznějšího věkového rozpětí. Úspěšnost Flash Playeru prokázal i Google Chrome, který zveřejnil výsledky statistického hodnocení. V té době si obrovské množství lidí, téměř 80 procent, zobrazilo alespoň jednou za den webové rozhraní, kde tento populární přehrávač figuroval.
Obrovský propad popularity znamená konec podpory produktu
Prozatím není třeba panikařit, on vlastně není důvod k obavám vůbec žádný, neboť Flash nahradí jiné produkty a navíc Adobe počítá s tím, že zenit oblíbeného přehrávače je dávno pryč. Jedná se ovšem o pokles zájmu na trhu velmi razantní, ve srovnání s dobou před čtyřmi lety jej využívá pouhý zlomek lidí, zhruba devět procent. Prozatím se ještě drží především jako přehrávač videa a jako nosné médium pro on-line hraní.
Oblíbenost nejpoužívanějšího rozhraní od Adobe měla ovšem svá úskalí, cokoliv je totiž často používáno, to bývá cílem útoků hackerů, kteří z toho také chtějí profitovat. A právě Flash byl vhodnou živnou půdou pro šíření virů a malware, zaměřilo se na něj dokonce 80 procent všech nejznámějších škodlivých kódů. Přehrávač ale vykazuje řadu nedostatků, firma neustále řeší nějaké bezpečnostní díry, v podstatě nelze považovat tento produkt za bezpečný ani dnes. Paradoxní navíc je to, že nepřináší firmě žádný zisk.
A tak bylo rozhodnuto o jeho pohřbení již za dva roky, tedy koncem roku 2010, i když se někteří vývojáři snaží o to, aby byl Flash Player dostupný alespoň jako bezplatný open-source program. O tom, zda budou zdrojáky k dispozici počítačovým nadšencům, se zatím nic neví, firma Adobe se k prosbě vývojových specialistů prozatím nevyjádřila.