Technicky přesné vysvětlení kryptoměny je hodně složité a existuje k tomu spousta literatury. My se zde nechceme zabývat odbornými výrazy, kterým rozumí jen zasvěcení, a zkusíme na to jít tak trochu laicky.
Vznik kryptoměny
Kryptoměna je typ digitální měny, která se opírá o kryptografii pro řetězení digitálních podpisů jednotlivých převodů, peer-to-peer sítě a decentralizace. Tolik Wikipedie. Pochopili jste z toho něco? Ne? No, já také ne, a proto jsem si vzal na pomoc spousty literatury, a podám vysvětlení jinak. Odborníci mne za to zastřelí, ale vem je nešť. KM (abych to nemusel psát pořád dokola celé) vzniká „kontrolními výpočty“. A je to. I když to není naprosto přesné, k pochopení to postačí. A KM získáváme těžením tzv. minningem. Na těžení potřebujete počítač. Tak tedy vznikne vaše první KM ve vaší peněžence. Také jen virtulální. Ale jestli si myslíte, že si jen stáhnete soft, jdete spát, a ráno se probudíte s naditou peněženkou, tak na to rychle zapomeňte. Nemáte li speciální PC, speciální znalosti jak softwaru, tak hlavně hardwaru, nevytěžíte toho moc. Vlastně skoro nic. Jedině když se připojíte k nějaké těžařské společnosti (poolu), ale i ta vás vyplatí jen za výkon vámi dodaný. Což může být i koruna. Ročně.
Druhy KM
Zkusím to podle toho, jak jsou známé.
· Bitcoin
· Ethereum
· Litecoin
· Dash
· Ripple
· Neo
· Monero
A ještě asi jen stovka, maximálně dvě stovky dalších.
Hodnoty KM.
Ehm, to zde jaksi nelze vypsat. Proč? To je jednoduché, ceny za KM se mění tak rychle, že než bych dopsal článek, byly by jiné. Ale přesto vás o tento „finanční zážitek“ nechci připravit, takže zde uvedu alespoň šest, ale pamatujte, že jsou to hodnoty platné ke dni 28. 12. 2017 ve 13:00. Vše je uvedeno k jedné koruně.
· Bitcoin (cash) = 1 564,60
· Ripple = 0,02
· Neo = 38,97
· Litecoin = 92,56
· Monero = 185,42
· Dash = 615,75
Doufám, že vám tenhle miničlánek dal alespoň základní lekci o KM a dále se zkuste vzdělat sami. Přeji hodně úspěchů v případném minningu.